Zámek v Prostějově

Resumé článku

Celý článek

Zámek v Prostějově je jednopatrový, čtyřkřídlý s nevelkým obdélníkovým nádvořím. Vstupní portál patří mezi nejhezčí na Moravě.

Vybudoval ho Jan z Pernštejna

Zámek, který byl součástí městských hradeb, vybudoval v letech 1522-1526 Jan z Pernštejna. Za Vratislava z Pernštějna došlo v letech 1568-1572 k rozsáhlé renesanční přestavbě. Byly vybudovány arkády, které však byly za třicetileté války zničeny a umělecky velmi cenný vstupní portál, který se zachoval dodnes.

Na přelomu 16. a 17.stol. se panství stalo majetkem Karla z Lichtenštejna a v té době zámek slouží i jako vězení.
V polovině 17. století švédové vypálili město i zámek. Zámek byl později provizorně opraven, ale již nikdy poté nebyl využíván jako panské sídlo.

V 18. stol. sloužil jako sýpka a židovské vězení. Ve 2. polovině 19. stol. koupila zámek rodina Chmelařových a vytvořila z něj kulturní centrum. Koncem 19. stol. pak zámek od Chmelařových koupila prostějovská záložna a zastavárna, úpravy zámku byly provedeny počátkem 20. stol. a fasáda získala sgrafitovou podobu.

Dnes je zámek v majetku města Prostějova

Ve východním křídle zámku je umístěno Regionální informační centrum. Pokud budete mít nějaký zdravotní problém podívejte se na lékárny v Prostějově.

  • Zámek, který byl součástí městských hradeb, vybudoval v letech 1522-1526 Jan z Pernštejna.
  • Za Vratislava z Pernštějna došlo v letech 1568-1572 k rozsáhlé renesanční přestavbě. Byly vybudovány arkády, které však byly za třicetileté války zničeny a umělecky velmi cenný vstupní portál, který se zachoval dodnes.

One thought on “Zámek v Prostějově

  • Možná by stálo zato doplnit nynější využití zámku.. Od roku 2017 se toho dost změnilo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.