Zámek Tovačov

Zámek ve městě Tovačov je situován východně od jeho centra a nachází se v samotném srdci úrodné a malebné Hané. Komplex několika budov ohraničuje dvě nádvoří, původně se jednalo o renesanční stavbu, která ale v průběhu své dlouhé historie dosáhla několika stavebních úprav. V současnosti je zámek majetkem města Tovačov.

Na skok do historie

O úplných počátcích zámku toho není mnoho známo, už ve druhé polovině 11. století zde stávalo útočiště pro lovce, kteří vyjeli do lesů za honitbou. Ve 14. století zde již stála opevněná vodní tvrz, kterou dal český král Jan Lucemburský do zástavy Jindřichu z Lipé a po něm se zde na celých 150 let usídlil rod Cimburků. Ti zde nechali v 15. století postavit renesanční zámek. Zajímavostí je, že se jedná o vůbec první renesanční stavbu na našem území a dodnes je tou nejstarší renesanční památkou na sever od Alp. V průběhu staletí vlastnilo zámek mnoho majitelů, z těch nejznámějších můžeme zmínit rod Pernštejnů. Ačkoliv jejich majetková situace v 16. století nebyla růžová a dluhy stoupaly, tovačovské panství si díky jeho rozsahu a výnosům velmi hájili a podíleli se i na úpravách zámku. Posledním majitelem, který měl tovačovský zámek v osobním vlastnictví, byl Wilhelm Hermann Guttman, který musel během druhé světové války emigrovat kvůli svému židovskému původu.

 

Prohlídky zámku

Zámek je pro veřejnost běžně zpřístupněn, čeká vás zde prohlídka s průvodcem a během hodiny navštívíte levé křídlo, kde můžete obdivovat schodiště ve vídeňském stylu, dále pak sněmovní a rytířský sál a několik expozic. Můžete vystoupat i na zámeckou Spanilou věž, která měří úctyhodných 96 metrů, tvoří dominantu celého komplexu dobře viditelnou již z dálky a skýtá nádherný pohled do kraje.

Co neopomenout v okolí?

  • Rybníky a jezera: V okolí města Tovačov se nachází hned několik rybníků a jezer a zhruba 3,5 km směrem na Troubky dochází k soutoku řek Moravy a Bečvy.
  • Plumlov: Zámek Plumlov leží asi 22 km od Tovačova, nachází se zde stejnojmenný historický zámek umístěný nad vodní nádrží.
Tento záznam byl publikován v Historie . Uložit odkaz do záložek.