Hrad Špilberk

Když se řekne „Brno“, většina lidí si představí jeho dominantu. Tou je hrad a pevnost Špilberk. Naleznete ho v městské části Brno-střed. Určitě ho nepřehlédnete. Hned, jak vystoupíte z vlaku a vyjdete z nádraží, jej uvidíte. Takže se nemusíte bát, že byste někde zabloudili.
Hrad, jenž je od roku 1962 národní kulturní památkou, založil Přemysl Otakar II. ve druhé polovině 13. století. V té době se ještě jednalo o moravského markraběte, následně se však stal českým králem. Špilberk měl podle jeho záměru být oporou panovnické moci. Přestože šlo o jeden z nejvýznamnějších hradů na Moravě, panovníci jej moc často nenavštěvovali. Zajímavostí je, že nějaký čas na něm žila manželka Karla IV. Blanka z Valois.

Děsivé vězení

Původně byl Špilberk postaven v gotickém stylu, v 17. století však došlo k jeho přestavbě a vznikla z něj nedobytná barokní pevnost. Velkou zajímavostí jsou místní kasematy, z nichž se v 18. století stala ukrutná věznice. V nejpříšernějších kasematách umístěných v dolní části byli zavřeni nejhorší zločinci, kteří byli odsouzeni na doživotí. V současné době na hradě sídlí Muzeum města Brna. Pořádá se zde celá řada kulturních akcí, jako jsou divadelní představení a koncerty.

Piknik na Špilberku

Okolí Špilberku je jako dělané k tomu, abyste si tam udělali piknik. Rozhodně nebudete jediní. Jedná se totiž o velmi oblíbené místo, které vyhledávají studenti i starší ročníky. Potkáte zde zajímavé lidi a užijete si nádherné výhledy na město, jež nikdy nespí.

Projděte se starým městem

Když se vypravíte na Špilberk, vyhraďte si čas i na to, abyste se prošli historickým centrem města. Nachází se tam také katedrála sv. Petra a Pavla, která stojí na kamenném ostrohu Petrov. Její základy pochází z 12. století, následovala přestavba v barokním a novogotickém slohu. Pod katedrálou jsou oblíbené Denisovy sady, Kapucínské zahrady a park Studánka.
Pod Jakubským náměstím, především přímo pod kostelem sv. Jakuba, se pak rozkládá rozsáhlá kostnice. Ta byla objevena až v roce 2001. V ní jsou uloženy ostatky lidí, kteří odpočívali na hřbitově na Petrově. Údajně je zde asi 50 tisíc kosterních pozůstatků.

Je cesta do Brna moc drahá?

Zaujal vás hrad Špilberk a rádi byste se na něj podívali? Jenže se vám v současné chvíli nedostávají peníze, takže budete muset svůj výlet vzdát předem? Nic takového nedělejte. Jak jinak byste chtěli strávit volný čas než tím, že se vypravíte do míst, kde na vás dýchne úžasná historická atmosféra? Vaše finanční problémy může vyřešit online půjčka.

O co se jedná?

  • je to krátkodobá půjčka,
  • dobu splatnosti si nastavíte sami podle svých potřeb, můžete si ji navíc dvakrát nechat prodloužit, vždy o 30 dní,
  • patří mezi půjčky bez potvrzení příjmu,
  • není problém, pokud máte záznam v registru dlužníků nebo trestním rejstříku, i tak můžete půjčku získat,
  • je to nejvýhodnější půjčka, jaká je v nabídce.

Díky ní si můžete půjčit až 10 tisíc korun. Tolik na cestu do Brna určitě potřebovat nebudete, ale můžete peníze využít k tomu, že navštívíte některou z místních restaurací a dopřejete si skvělé jídlo. Vyhlášených hospod je zde více než dost. Nebo se můžete vydat do divadel, oblíbené je především Městské divadlo Brno, ale také Mahenovo či Národní divadlo.

Tento záznam byl publikován v Historie . Uložit odkaz do záložek.