Co navštívit v Prostějově?

Když budete chtít objevit okolí zámku Plumlov, vydejte se do nedalekého Prostějova, kde můžete obdivovat historické skvosty.

Zámek

Na Pernštýnském náměstí můžete navštívit renesanční zámek, který byl postaven již v první polovině 16. století. Známá fasáda je vyzdobena sgrafity akademického malíře Jano Köhlera a naleznete na ní mimo jiné i hanácké lidové motivy. Podívejte se do sálů, které dnes tvoří sídlo Domovní správy a dopřejte si příjemnou chvíli nad šálkem čaje či kávy v zámecké kavárně.

Národní dům

Už jste navštívili národní kulturní památku, skvost české a moravské moderní architektury, Národní dům? Jedná se o první monumentální stavbu známého moravského architekta, urbanisty a teoretika architektury, Jana Kotěry. Pulzující městský život je zde zastoupen při každodenním kulturním i společenském dění. Navštivte divadelní sál i se zákulisím, ale i secesní salonky, které můžete v nezměněné podobě obdivovat i dnes. Národní dům je krásnou ukázkou naší poctivé architektury.

Nová radnice

Vyznáte se v architektuře? Dokázali byste určit, v jakém slohu byla postavena budova Nové radnice? Pokud byste řekli historismus, můžete si pogratulovat. Radnice je postavena právě v tomto slohu, je navíc vyzdobena secesními i neorenesančními prvky. Projděte si obřadní síň, kancelář primátora i reprezentativní místnosti – to vše lze shlédnout v rámci akce Brány památek dokořán.

Jaké památky navštívit v Prostějově:

  • Zámek na Pernštýnském náměstí
  • Národní dům – dílo Jana Kotěry
  • Novou radnici

Jak dobře znáte Prostějov? Byli jste se již podívat na výstavu věnovanou Jiřímu Wolkerovi v tamním muzeu? Víte, že v Prostějově se nachází také bývalé židovské ghetto, jehož počátky sahají až do roku 1454?

 

Tento záznam byl publikován v Historie . Uložit odkaz do záložek.