Čechy pod Košířem

Zámek Čechy pod Kosířem se nachází ve stejnojmenné obci a nejen díky malebné krajině si toto místo zamiloval proslulý český malíř Josef Mánes.

Historické okénko

První informace o oblasti Čechy pod Kosířem pochází z roku 1131. Roku 1359 zde stála tvrz, kterou obklopovaly dva rybníky. Měla dva majitele, část vlastnil Lucek z Čech, část páni z Kunštátu. Na konci druhé poloviny 14. století sjednotil panství Velislav z Meziboře a roku 1416 přechází tvrz do vlastnictví Jindřicha z Kravaře a Plumlova. Tato tvrz zanikla někdy v 15. století, poté byla znovu obnovena a vystřídala několik majitelů. Až mezi lety 1708–1716 ji nechal rod Lichtenštejnů, konkrétně kněžna Marie Terezie Antonie z Lichtenštejna, přestavit na čtyřkřídlý zámek v barokním stylu s průčelím obráceným na jih. Od roku 1768 pozemky přešly do vlastnictví rodu Silva-Tarouca. Ervín Vilém Silva-Tarouca zámek přestavěl  podle plánů J. E. Zernecka do pozdně klasicistního slohu. Úprav se dočkala i původní barokní zahrada, ze které se stal park se zajímavými stavbami – skleník, novogotická rozhledna a altán. Právě tento altán využíval jako svůj ateliér Josef Mánes.

Putování parkem

  • Červená věž: Drobná stavba v pseudogotickém romantickém stylu, nesoucí název Červená věž, a v jejíž blízkosti se nachází hřbitůvek rodiny Silva-Tarouca, slouží jako rozhledna.
  • Mánesův pavilon: Původně empírový altán sloužil Josefu Mánesovi jako ateliér, vznikl v letech 1840–1843. Mánes zde vytvořil sérii rodinných portrétů Silvy Tarroucy a některé ze svých nejlepších prací, například Líbánky na Hané či Život na panském sídle.
  • Oranžérie: Oranžérie byla znovu zrekonstruována a od roku 2012 je opět přístupná veřejnosti.

Výlety po okolí

Oblast v okolí Olomouce je bohatá na památky. Samotné krajské město čítá na desítky pamětihodností. Můžete navštívit zámky jako Plumlov, Náměšť na Hané, Tovačov či již zmíněné Čechy pod Kosířem. Těm vévodí nejen zámek, ale i rozlehlý park, ve kterém můžete strávit příjemné odpoledne.

Tento záznam byl publikován v Historie . Uložit odkaz do záložek.